De nieuwe tentoonstelling van Museum Voorschoten heet ‘Het verhaal van Voorschoten’, en is te bekijken vanaf 22 augustus. ‘Ons dorp door de eeuwen heen’, dat zou de ondertitel van de tentoonstelling kunnen zijn. Voorwerpen, schilderijen, prenten en beelden vertellen het verhaal, van zo’n 3000 jaar voor Christus tot heden.  

In acht thema’s wordt het verhaal van Voorschoten verteld. Wat maakt Voorschoten Voorschoten? Wat zijn de keerpunten in de geschiedenis van Voorschoten? Dat zijn de vragen die de makers zich hebben gesteld.

De tentoonstelling begint zo’n 5000 jaar terug en laat de sporen van de oudste bewoning zien. We vertellen over de eerste vermelding van ons dorp in de vroege middeleeuwen. Het rijke agrarische verleden en de buitenplaatsen komen aan bod. Rond 1750 telde Voorschoten zo’n 25 buitenplaatsen, waar de  elite van Leiden en Den Haag de zomer doorbracht. Vanuit die steden was Voorschoten in korte tijd te bereiken, en de lucht was heerlijk fris. De beroemde burgemeester uit de 19e eeuw, J. P. Treub, krijgt een eresaluut. Hij heeft heel veel betekend voor het onderwijs en de modernisering van de plattelandsgemeente. Uiteraard besteden we aandacht aan de Zilverfabriek, als voorbeeld van de kunstnijverheid. Voorschoten was van oudsher een handelsknooppunt, gunstig gelegen aan de heerweg en de Vliet. In de 19e eeuw kwam de trein en de stoomtram, gevolgd door de beroemde elektrische ‘Blauwe Tram’. De tentoonstelling sluit af met de snelle uitbreiding van Voorschoten met nieuwbouwwijken, tot en met Krimwijk II (Allemansgeest).

De tentoonstelling is voor Voorschotenaren van alle leeftijden een must, en zal zelfs hen die denken alles van het dorp te weten nog verrassen. Voor mensen van buiten is het een ideale manier om met Voorschoten kennis te maken, bijvoorbeeld als startpunt voor een fietstocht. Fiets- en wandelroutes zijn trouwens verkrijgbaar bij het Toeristisch Informatiepunt, in de entree van het museum.

Voor de tentoonstelling ‘Het verhaal van Voorschoten’ wordt zowel de grote als de kleine zaal gebruikt. Na deze tentoonstelling, die tot 15 november te bezoeken is, wordt een verkleinde versie van ‘Het verhaal’ permanent aangehouden in de kleine tentoonstellingsruimte. De bedoeling is dat bezoekers van het Toeristisch Informatiepunt dan (gratis!) kennis kunnen maken met het verhaal van Voorschoten.

De tentoonstelling is vanaf 22 augustus te bezoeken van 13.00 tot 16.00 uur. Wij zijn gesloten op maandag en dinsdag.

 
Back To Top